Porez na prazne nekretnine u BiH već od iduće godine
Porez na prazne stanove postaje sve aktuelnija tema u Bosni i Hercegovini. Prvi koji bi mogao uvesti ovaj porez je Kanton Sarajevo (KS). Premijer KS, Nihad Uk, potvrdio je za Forbes BiH da je Vlada angažirala eksterne stručnjake zajedno s partnerima iz UNDP-a kako bi pronašli zakonsko rješenje koje bi imalo višestruku korist za zajednicu.
„Na jednoj od sjednica proteklog mjeseca imali smo kratku prezentaciju o aktivnostima koje smo do sada uradili. Ocijenili smo da veliki broj nekretnina u KS stoji prazno, da imamo balon cijena koje nisu realne, te nam je cilj da u tom segmentu uredimo tržište, da ‘otključamo’ te nekretnine, spustimo malo njihovu cijenu, ali i da motiviramo i angažujemo vlasnike stanova i poslovnih prostora da ih stave u promet kroz rentanje. Veći broj stanova i poslovnih prostora na tržištu doveo bi do pada cijena najma,“ rekao je Uk.
Porez na prazne nekretnine nije vruća tema samo u BiH. U tri austrijske pokrajine, Salzburgu, Štajerskoj i Tirolu, ovaj porez je na snazi od prošle godine, dok glavni grad Beč najavljuje njegovo uvođenje početkom 2025. godine. Iako su cijene nekretnina u Austriji pale, mnogi stanovi u Beču i dalje su prazni, što je navelo zvaničnike da istraže utjecaj praznih nekretnina na tržište stanova.
Slične mjere razmatra i Hrvatska, gdje novi nacionalni plan stambene politike uključuje i oporezivanje praznih stanova. Cilj je natjerati vlasnike da ih iznajme i tako ohlade usijano tržište nekretnina.
U BiH nema preciznih podataka o broju praznih nekretnina, ali ranija istraživanja su pokazala da ih je oko 60.000. Nedostatak centralizovanog popisa otežava donošenje tačnih zaključaka.
Premijer Uk pojašnjava da će prihod od ovog poreza biti namijenjen za stanogradnju u KS za sve kategorije koje zbog visokih cijena ne mogu priuštiti nekretninu. Ipak, još uvijek nije poznata stopa oporezivanja niti detalji o izuzecima.
Dijana Sawalha iz agencije za nekretnine Artemida iz Banje Luke ističe da je važno adresirati problem praznih stambenih jedinica na efikasan i održiv način. Uvođenje poreza na neiskorištene stambene objekte moglo bi podstaknuti njihov najam ili prodaju, smanjiti pritisak na cijene nekretnina i stimulisati vlasnike da stave svoje prazne stanove u zakup.
Finansijski ekspert Dino Osmanbegović naglašava važnost preciznog utvrđivanja broja praznih nekretnina prije donošenja zakona. Smatra da je pozitivna strana uvođenja poreza to što bi se nekretnine koje stoje prazne mogle iskoristiti za potrebe stanovanja. Međutim, upozorava da se u ovaj posao ne treba ulaziti olako, bez preciznih podataka.
Osmanbegović zaključuje da bi povećanje broja proizvedenih i ponuđenih nekretnina moglo dovesti do povoljnog preokreta na tržištu, dok poreska politika dolazi tek nakon stabilizacije tržišta.
Ukoliko se mjera uvođenja poreza na prazne nekretnine u Kantonu Sarajevo temeljito i kvalitetno kreira, može imati pozitivne aspekte za državu i vlasnike nekretnina, ali i za cjelokupno tržište nekretnina.