Bugojanci danas krenuli put Srebrenice
Zajedno sa grupom zainteresiranih građana članovi PD “Koprivnica” danas u 12:00 sati ispred zgrade Općine Bugojno krenuli su prema Srebrenici dajući na taj način svoj doprinos “Maršu mira”. Općina Bugojno i njen načelnik Hasan Ajkunić i ove godine podržali su aktivnosti i želje planinara da odlaskom u Srebrenicu odaju dužno poštovanje svim nevinim žrtvama genocida.
– Mislim da trebamo znati i sjećati se onoga što se desilo 1992. – 1995. godine, te posjećivati ta mjesta, a Srebrenica jeste takvo mjesto. Ovo što rade naši planinari i Bugojanci je zaista lijepo i ja želim da im se zahvalim, te svim dobronamjernim ljudima koji posjećuju ovakva mjesta. Pohod počinje odavde već treći put i ja vjerujem da ćemo u budućem periodu imati više planinara i građana koji će na ovakav način odati počast Srebrenici, rekao je Hasan Ajkunić načelnik Općine Bugojno.
– Mi smo već bili tri puta i najviše smo zahvalni našem sugrađaninu Edi Čehaju koji je jedan od glavnih inicijatora ovog pohoda. Ovog puta veoma smo se dobro spremili uz veliku podršku našeg načelnika Hasana Ajkunića koji nam je puno pomogao. Ovdje imamo veću grupu građana koji po treći put idu sa nama i to samo govori koliko je značajno učiniti ovaj protestni marš. Ovo je više protest da se mi sa njima suosjećamo i da vidimo jednu trunku šta su oni propatili. Razlika je u tome što su oni išli pod strahom, a mi idemo bez straha, oni su išli što su morali, a mi idemo dobrovoljno, oni su išli u mnogo težim uslovima bez logističke podrške, a mi idemo sa logističkom podrškom, rekao je Hašim ef. Bušatlić.
Emsada Babić, predsjednica PD “Koprivnica” istakla je da ove godine u Srebrenicu ide 25 osoba, 11 planinara i ostalog građanstva, te pozvala sve građane i planinare da im se pridruže.
(bug.ba)

