U Bugojnu održana promocija knjige “Patriotske lige u rađanju čuda bosanskog otpora”
U okviru manifestacije „Dani općine Bugojno“ u Kristalnoj sali u Bugojnu, (15.05.2024.) održana je promocija knjige Patriotska liga u rađanju čuda bosanskog otpora, čiji su izdavači Savez udruženja boraca Patriotske lige u Bosni i Hercegovini, Sarajevo i Savez udruženja boraca Patriotske lige općina Srednjobosanskog kantona, Travnik.
Promotori su bili Hasan Ajkunić, dr. Amir Kliko, general Sulejman Vranj, general Džemal Merdan i Kemal Balihodžić. Moderator promocije bila je Eneida Alibegović.
Knjiga Patriotska liga u rađanju čuda bosanskog otpora tretira period iz bliske prošlosti 1991-1992. godina, godine o kojima je rijetko pisano. Ova promocija pobudila značajnu pažnju bugojanske javnosti.
Hasan Ajkunić ovom prigodom istaknuo je značaj promocije ovog djela u okviru obilježavanja Dana općine Bugojno te skrenuo je pažnju da je potrebno ovakvu literaturu pripremati i objavljivati, kao i preporuku da se u što većem broju upoznaje stanovništvo, posebno mladi.
Promotor dr. Amir Kliko, viši naučni saradnik Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava UNSA (Univerzitet u Sarajevu), govorio je o vojnom i političkom aspektu koji su prethodili događajima ratnih 1990-tih, kada se pripremala i realizirala agresija na Republiku Bosnu i Hercegovinu.
General Sulejman Vranj, bio je jedan od prvih aktivnih oficira koji su sredinom 1991. godine napustio JNA, te se kasnije stavio na raspolaganje patriotskim snagama u aktivnosti organizovanja otpora i odbrane od nadolazeće agresije. U svom izlaganju otkrivao je određene dotalje te pobudio značajnu pažnju prisutnih posjetilaca promocije.
Također u nastavku kao aktuelni predsjednik SUB Patriotske lige u Bosni i Hercegovini, upoznao je prisutne sa djelovanjem ovog Saveza. Također, kao jedan od autora i član Redakcije upoznao je prisutne sa sadržajem knjige Patriotska liga u rađanju čuda bosanskog otpora.
General Džemal Merdan, komandant Patriotske lige Zeničke regije u 1991/1992, jedan od domaćina historijskog Savjetovanja regionalnih komandanata Patriotske lige Republike Bosne i Hercegovine koje je održano u Mehurićima kod Travnika 07. i 08. februara 1992. godine, govorio je o ovom historijskom događaju. Posebnu pažnju posvetio iskazivanjem stručne ocjene o sadržaju knjige.
Urednik knjige Kemal Balihodžić iznio je svoje iskustvo u pripremi i saradnji sa preko 30-tak autora koji su pripremali i ustupili tekstove, fotografije i dokumente za objavu. Iznesen je podatak da je u ovoj knjizi objavljeno preko 140 fotografija i dokumenata.
-Patriotska liga je radila u ilegali, u strogoj konspiraciji, učesnici su imali konspirativna imena, druga prezimena. Ta diskrecija kod mnogih je ispoljavala „znatiželju“ ko je PL, šta je uradila. PL je dala jezgro buduće Armije R BiH, koja je uvezala sve patriotske snage. Činjenica je da je čak 9 generala Armije R BiH iz redova PL.
Savjetovanje regionalnih komandanata Patriotske lige Republike Bosne i Hercegovine održano je 07. i 08. februara 1992. godine u Mehuriću kod Travnika. Savjetovanje je jezgro softvera koji je razrađivao sistem odbrane naroda, narodnosti i građana Republike Bosne i Hercegovine od nadolazeće agresije. Donosena je Direktiva za odbranu suvereniteta BiH, kao osnovni i prvi strategijski dokument za odbranu suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH. Direktiva je objavljena 25. februara i dostavljena regionalnim štabovima PL te intenziviran rad na formiranju novih jedinica i obuka sa novim članovima PL. U Direktivi iznesena je procjena djelovanja snaga dezintegracije BiH, koje su svojim djelovanjem u velikoj mjeri uspjele stvoriti sistem za potpunu dezintegraciju bosanskohercegovačke vlasti i cijepanje teritorije BiH.
Tome posebno treba dodati da je značajan dio posvećen rasvjetljavanju i ulozi patriotskih snaga po regijama u Bosni i Hercegovini 1991-1992. godina.
Na osnovu Zakona o pravima branilaca i članova njihovih porodica iz 2004. godine regulisani su uvjeti na osnovu kojih se prišlo u organizovane aktivnosti formiranja udruženja boraca Patriotske lige Bosne i Hercegovine, te kantonalnom, regionalnom, Brčko distrikt i općinskom nivou.
Organizovana su dva okrugla stola, 07.02.2017. godine – povodom obilježavanja 25. godišnjice održavanja Savjetovanja regionalnih komandanata Patriotske lige Republike Bosne i Hercegovine na temu „Mehurići 1992. – 2017“ u Travniku i 16.12.2017. godine u Sarajevu na temu „Uloga i značaj Patriotske lige BiH u odbrani Republike Bosne i Hercegovine“, od čega dio korišten za knjigu Patriotska liga u rađanju čuda bosanskog otpora.
Patriotska liga Bosne i Hercegovine u svojoj praksi djelovanja njeguje, baštini i afirmiše sve programske ciljeve odbrane suverene i u granicama međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, dakle sa državotvornim značajkama sa najvišim ljudskim vrijednostima, rekao je pored ostalog urednik Kemal Balihodžić.
Značaj Patriotske lige u odbrani Republike Bosne i Hercegovine
-O značaju PL BiH i njenoj ulozi govori i nekoliko komparativnih primjera. Josip Broz Tito, 22./27. septembar 1941., održao je poznato savjetovanje u Stolicama kod Krupnja na kome su bili prisutni mnogi predstavnici iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, BiH, kao i mnogobrojni lokalni i regionalni komandanti. Na tom savjetovanju je preciziran karakter rata, način borbe, uveden je pojam borca partizana, regulisane oznake petokraka, itd. Na savjetovanju regionalnih komandanata PL BiH u Mehurićima 07./08. februara 1992., gotovo sve isto je uradila i PL BiH. Zbog toga je savjetovanje u Mehurićima ravno savjetovanju u Stolicama. Zbog savjetovanja u Stolicama partizani i NOV su pobijedili u II-SR, isto što je PL BiH kroz TO i Armiju RBiH zbog savjetovanja u Mehurićima pobijedila u ovom našem posljednjem ratu.5 Naprimjer, poznato je da su u NOB, partizani, tek krajem decembra 1941., uspjeli formirati Prvu proletersku udarnu brigadu. Mi smo krajem decembra 1992. imali već šest korpusa. I u prvom i u drugom slučaju rat je počeo u aprilu – 1941. odnosno 1991. Radi se, dakle, o istom vremenskom periodu – od aprila do decembra. U prvom slučaju je formirana samo jedna brigada, a u drugom šest korpusa! Zašto? Prvo, zato što se u drugom slučaju sa pripremama za odbranu počelo kroz PL BiH mnogo ranije, i drugo, zato što je baza za odbranu u drugom slučaju bila šire postavljena nego u prvom slučaju. Na pitanje zašto, odgovor je postojanje PL BiH i njeno djelo, ističe dr. Vahid Karavelić, u objavljenom tekstu u ovoj knjizi.
Na naslovnici je fragment zida sa grafitom OVO JE BOSNA. Grafit je ispisao nepoznati borac ABiH dana 20.04.1992. godine na zidu kuće na prvoj liniji odbrane u Turbetu. Udaljen svega sto metara od agresorskih linija i sam je cijeli rat bio meta agresora. Opstao je do kraja rata, kao i svi položaji odbrane Turbeta, zahvaljujući hrabroj odbrani turbećana, uprkos stalnoj ofanzivi agresora da na tom pravcu i težnji za ovladavanjem Srednje Bosne. Sa ovog mjesta je krenuo i oslobodilački pohod ABiH 1995., kaže autor Edhem Kozar.
Do sada su održane promocije Patriotska liga u rađanju čuda bosanskog otpora u Travniku, Kalesiji, Bihaću i četvrta u Bugojnu.
Knjigu Patriotska liga u rađanju čuda bosanskog otpora uredio je Kemal Balihodžić. Izdavači su Savez udruženja boraca Patriotska liga u Bosni i Hercegovini i Savez udruženja boraca Patriotska liga općina Srednjobosanskog kantona.
Redakcioni odbor čine: Kemal Balihodžić, Suad Berbić, Besim Dizdarić, Izet Hadžić, Sakib Halilović, Faid Hećo, Salih Kulenović, Džemal Merdan, Muhamed Sadiković, Atif Šaronjić, Muhamed Taslidža, Dževad Tosunbegović i Sulejman Vranj.
Uz tekstove koje su pripremili preko 30 autora, na 355 strana objavljene su preko 140 fotografija i dokumenti porodica: Mehe Karišika, Rifata Bilajca i Zićre Suljevića; Bug.ba – Mirze i Nedima Balihodžić, Dževada Tosunbegović, Šefke Hodžića, Nihada Halilbegović, Suada Berbić i arhive SUB PL općina SBK.
Recenzenti su prof. dr. Selmo Cikotić i prof. dr. Kenan Dautović. Lektor: Nedžad Milanović.
Dopunski sadržaj promociji je predstavljanje rada na drvetu, spiska poginulih šehida i boraca po godinama 1992-1995. i sumarno, radovi koje je uradio Mehrid Omerinović.