
Sindikat pravosuđa: U slučaju potpunog prekida rada isključivu odgovornost snosi Vlada SBK
Sindikalna organizacija državnih službenika i namještenika sudova i tužilaštva SBK, koja se nalazi u trećoj sedmici štrajka upozorenja, obavijestila je javnost da u slučaju potpune obustave rada isključivu odgovornost snosi Vlada SBK-a.
Ističu da ponašanje resornog ministarstva i Vlade SBK-a, koji se u nisu udostojili da sazovu sastanak na kojima bi bili iznijeti zahtjevi sindikata, pokazuje potpuno odsustvo odgovornosti.
Sindikat naglašava da njihov cilj nije opstrukcija rada pravosudnih organa, međutim, ovako ponašanje resornog ministarstva i Vlade SBK-a će dovesti neizbježno do generalnog štrajka i potpune obustave rada.
Pojašnjavaju da su 8. maja 2025. zaprimili poziv na sastanak od ministrice pravosuđa i uprave SBK Božane Petrović za 15. maj 2025. sa dnevnim redom „Radno-pravni status državnih službenika i namještenika u kantonu SBK-a“ na koji su bile pozvane sve sindikalne organizacije SBK koje se finansiraju iz budžeta SBK-a. Sindikat je uputio e-mail 9. maja 2025. kojim su zahtijevali sastanak Sindikata i nadležnog ministarstva na kojem bi se u prvom redu pregovaralo o zahtjevima koji su izneseni od strane Sindikata.
Obzirom da je predmet razgovora bio radno-pravni status državnih službenika i namještenika sudova i tužilaštva SBK-a, Štrajkački odbor smatra da o pravima državnih službenika i namještenika sudova i tužilaštva SBK-a nema mjesta u pregovorima sa predstavnicima ostalih sindikata čije Sindikalne organizacije nisu ni u štrajku. Upravo zbog činjenice da uposlenici čiji su predstavnici Sindikalne organizacije obrazovanja i MUP-a imaju povlašten položaj u odnosu na državne službenike i namještenike sudova i tužilaštva SBK-a.
Obzirom da su od ministrice pravosuđa obaviješteni da nisu u mogućnosti da organizuju sastanak sa njihovim sindikatom zbog ranije preuzetih obaveza, Sindikat je dopisom od 13. maja 2025. obavijestio ministricu i Vladu SBK da neće prisustvovati sastanku zbog gore navedenih razloga.
Sindikat navodi da su razlozi štrajka što su plate sudija i tužilaca kao i stručnih saradnika, nosilaca pravosudnih funkcija, regulisane Zakonom o plaćama i drugim naknadama sudija i tužilaca u Federaciji BiH, a prava državnih službenika i namještenika nisu regulisane istim propisom, te imenovani nosioci pravosudnih funkcija imaju znatno veća primanja zbog čega je u široj javnosti formirana percepcija da svi zaposlenici u pravosudnim institucijama imaju enormna primanja.
Također, žele obavijestiti javnost da je položaj uposlenika državnih službenika i namještenika sudova i tužilaštva SBK-a nepovoljniji u odnosu na uposlenike obrazovanja i MUP-a koji plate primaju iz budžeta SBK-a što se lako može provjeriti na zvaničnoj stranici Vlade SBK-a „Registar zaposlenih SBK-a (Link: https://registar.sbk-ksb.gov.ba/zaposleni_list.php “).
Naime plata zaposlenika u obrazovanju na osnovu pravilnika i kolektivnog ugovora su veće u iznosu od 15 do 20 posto a policijskih službenika u iznosu do čak 40 posto i isti imaju opciju napredovanja po rezultatima rada.
Sindikat želi naglasiti da im nije cilj da se vrši opstrukcija rada pravosudnih organa već naprotiv upravo činjenica da mi kao sastavni dio pravosuđa u cjelini imamo posebnu prirodu posla i želimo da kao takvi budemo posmatrani.
– Rad pravosuđa u cijelini zavisi i od našeg rada, te samo zajedničkim radom svih uposlenika može se osigurati funkcionalni rad pravosudnih organa. Obzirom na u najmanju ruku inertan odnos poslovodavca, prije svega našeg resornog Ministarstva i Vlade SBK-a, prema zahtjevima sindikata javnost mora biti upoznata da Sindikat nema namjeru odustati od svojih zahtjeva. Članstvo sindikata nikada nije bilo odlučnije da istraje u svojoj borbi, do konačnog poboljšanja svog radnopravnog statusa – navode iz Sindikalne organizacije državnih službenika i namještenika sudova i tužilaštva SBK.