Oprema za školu postala luksuz: Preko 200 maraka za knjige
Nova školska godina u većem dijelu Bosne i Hercegovine počinje 2. septembra. Prema dosadašnjim najavama, samo u HNK-u će đaci u klupe sedmicu kasnije. Početak školske godine podrazumijeva kupovinu knjiga, opreme, odjeće, a to je iz godine u godinu sve skuplje.
Ruksak od nane
Da bi roditelji spremili dva đaka za školu, odnosno kupili knjige, školski pribor, te neophodnu odjeću i obuću, potrebno je i više od prosječne plate. Emina Hamza polazi u prvi razred srednje škole. Kako kaže, razgleda i pokušava da se uklopi u kućni budžet kada su u pitanju knjige, sveske i ostali pribor. Po udžbeniku za srednje škole potrebno je izdvojiti od 9,90 do 12 KM.
– Knjiga uvijek treba, ove godine su skuplje nego što su bile, a uvijek su skupe ako nove kupujemo. Tu su i sveske, školski pribor, šestari, linijari, ona potrošna roba koja je uvijek potrebna. Naravno, ima razlike između osnovne i srednje škole. Sada treba puno više stvari i, naravno, roditelji su sretni, jer to je ipak srednja škola, kaže nam buduća srednjoškolka Emina Hamza.
Osim nabavke udžbenika i školskog pribora, trošak predstavlja i kupovina mjesečnih karata, opreme za fizičko vaspitanje, kao i nove odjeće i obuće. Za pojedine školske komplete potrebno je izdvojiti više od 250 maraka, dok sveske, školski pribor, pristojna torba i pernica koštaju najmanje 200 KM. Knjižare su dobile sav potreban pribor i spremne su za početak nove školske godine. Kažu da cijene nisu podizali u odnosu na prethodnu godinu.
– Većina knjiga je stigla. Još stižu. Što se tiče pribora, tu smo sto posto spremni. Kupci dolaze, ali krajem ove sedmice i početkom sljedeće očekujemo veće gužve. U odnosu na prethodnu godinu nije došlo do poskupljenja, cijene su iste, nešto je čak i jeftinije u odnosu na 2023. Uglavnom, skuplje nije. Za svaki džep imamo sve, od osamdeset feninga do dvije i po marke se kreće cijena A5 teka, A4 od marku i po pa nadalje, tako da svako može naći ono što može da priušti, kaže nam radnica u knjižari Amela Ćebić.
Pojedini nastavnici i profesori izmišljaju da moraju biti velike sveske sa crnim koricama i slično, što je veliko opterećenje za bilo koju porodicu, kaže jedna majka srednjoškolca.
Kako su rekli u različitim knjižarama, komplet knjiga za peti razred košta od 145 do 200 KM, dok za šesti 233 KM, uključujući i školski geografski atlas.
– Komplet knjiga za sedmi razred košta 220 maraka, za osmi 255 i za deveti 229 KM. I to nije nikada konačno, pošto uvijek treba više knjiga. Učenice Saira i Iman u potrazi su za priborom. Kreću u sedmi razred. Kažu da su knjige dobile, ali žele nove ruksake. Nane su pritekle u pomoć.
– Sveske moram uzeti, pribor, sve potrebno za školu, kaže Saira.
– Za školu mi samo trebaju teke. Dobiću u školi besplatne knjige, govori nam Iman.
Ministrica nauke i obrazovanja KS-a Naida Hota-Muminović kaže da je sve spremno i da su uvedene određene promjene u nastavnom planu i programu. Uvodi se Pravilnik o vođenju evidencije o neprihvatljivim oblicima ponašanja, koji mogu ugroziti najbolji interes učenika i zaštitu učenika. Upravo ovaj pravilnik u javnosti je različito ocjenjivan. Ministrica pojašnjava da se sve to radi isključivo iz razloga da se takvom djetetu pomogne.
– Dijete može biti žrtva nasilja van škole da to ne znaju ni roditelji, da ne zna ni nastavnik, dijete može biti i žrtva nasilja u porodičnom okruženju ili svjedok nasilja. U svim ovim slučajevima ugrožen je najbolji interes djeteta, rekla nam je ministrica Naida Hota-Muminović.
Dodaje kako je zbog toga bitno da profesionalci koji provode pola dana sa učenicima znaju šta treba da uoče u promjenama ponašanja svakog djeteta.
Isti program
– Na taj način ćemo sprečavati vršnjačko nasilje koje može biti sakriveno, ali djeca, učenici šalju stalno signale. I profesionalci treba da ih primjećuju, rekla je ministrica.
I u Republici Srpskoj sve je spremno za početak nove školske godine.
– Nastavni program je isti. Imamo saznanja da se uvode fakultativno neki programi, ali svakako ćemo to da vidimo. To je vezano za demokratiju i ljudska prava, a odnosi se na učenike od šestog do devetog razloga, ističe Danijela Prorok, školski pedagog.
Iako većina škola ili razreda odvajaju sredstva za besplatne udžbenike, sav propratni materijal i sve što je potrebno za polazak na nastavu dvoje učenika ne može koštati ispod hiljadu maraka.