Opasni TikTok izazov širi se i u BiH: Sve više povrijeđene djece, savjeti roditeljima kako ih zaštititi
Jedna od najpopularnijih društvenih mreža na svijetu je TikTok. U kratkom vremenskom period dostigla je više od milijardu korisnika. Kao i sve druge društvene mreže i TiKTok krije opasnosti, posebno za mlade i djecu.
Mladi snimaju razne izazove i onda oni vrlo brzo postaju viralni i dostupni milionima djece širom svijeta.
Novi, opasni Supermen izazov o kojem su pisali svjetski mediji širi se posljednjih desetak dana munjevitom brzinom i u Bosni i Hercegovini.
Radi se o imitiranju izazova u kojem dvoje djece isprepletenih ruku bacaju treće dijete u zrak, koje nakon toga pada na betonsku podlogu, imitirajući skok u more.
Najmanje osmero djece na području Banje Luke i Laktaša povrijeđeno je u izvođenju Supermen izazov na TikToku. Učenici petog razreda Osnovne škole Sveti Sava u banjalučkom naselju Lauš polomljene su obje ruke.
Miroslav Popržen, direktor OŠ Sveti Sava , koji je ujedno i predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije, kazao je za Nezavisne da je ovaj nemili događaj posljedica TikTok izazova koji su djeca izvodila u školi.
– Taj izazov je došao iz regiona. Tako da ko zna koliko dugo oni to igraju a niko nije bio povrijeđen, tako da nismo ni znali – kazao je Popržen.
Vijeće roditelja Kantona Sarajevo prije nekoliko dana je poslalo roditeljima osnovnih i srednjih škola u ovom kantonu cirkularnu poruku, u kojoj se upozorava na opasnost od Supermen izazova. U toj cirkularnoj poruci prikazane su i fotografije prijeloma obje podlaktice djeteta nakon što je učestvovalo u ovom izazovu.
Prof.dr. Ismet Gavrankapetanović, direktor Opće bolnice “Prim.dr. Abdulah Nakaš” u Sarajevu rekao je za Faktor da su od prošle sedmice počeli primati djecu sa lomovima i kontuzijama.
– Svi su nam otkrili da su igrali ovaj opasni TikTok izazov. Riječ je o uzrastu od 13 do 17 godina. Bojimo se povećanog broja povrijeđene djece, jer je taj izazov vrlo opasan, a djeca i tinejdžeri su povodljivi. Apelujem na roditelje da se informišu o TikToku, da prate šta im djeca rade. Ovo je zaista opasno i mogu biti jako teške i pogubne posljedice. Dok s vama razgovaram, javljaju mi da su doveli jednu tinejdžerku sa povredama. Igrala je Supermen izazov – kazao nam je prof.dr. Gavrankapetanović.
Kako zaštititi djecu i mlade? Na šta roditelji treba da obrate pažnju?
Pitanja su koja smo postavili Mireli Hadžić, dječijem i adolescentnom psihoterapeutu.
– Najvažnija je izgradnja kvalitetnog odnosa između djece i roditelja. Jako je bitno djecu educirati o sadržajima koje prate na internetu, sa naglaskom da nauče prepoznati i razlikovati realnost od virtualnog svijeta – naglašava za Faktor Mirela Hadžić.
Roditelji, nastavlja dalje, najviše trebaju obratiti pažnju na jačanje odnosa sa svojom djecom, izgradnji povjerenja i emocionalnog kontakta.
– Škola akcent treba staviti na jačanje socijalnih odnosa i relacija između djece u školskom okruženju. A najznačajnije je da svi budemo u mogućnosti prepoznati znakove prekomjernog korištenja interneta ali i znakove mogućih emocionalnih poteškoća. Na taj način možemo prevenirati ovakve događaje i pružiti im pomoć i podršku ako im je potrebna – potcrtava ona.
U svojoj dosadašnjoj praksi Hadžić je radila sa djecom koja su igrala razne opasne TikTok izazove.
– U većini slučajeva se radi o djeci koja imaju lošu sliku o sebi, manjak samopouzdanja i izraženu potrebu da budu prihvaćeni od strane vršnjaka – kaže nam Hadžić.
Pitali smo i koji su to znakovi prekomjernog korištenja interneta koje roditelji, ali i nastavnici u školama mogu primjetiti kod djece.
– Osim vremenskih faktora, znači dužine vremena koje dijete provodi na internetu, najizraženiji su promjene raspoloženja, razdražljivost, nervoza kad nisu na internetu, ili povlačenje i izolacija od porodice, loš uspjeh u školi – navodi Hadžić.