Od 300 aktivnih slučajeva u SBK trećina je na bolničkom liječenju
Treći val koronavirusa na području Srednjobosanskog kantona pored velikog broja oboljelih građana, pogodio je i institucije nadležne za borbu protiv pandemije. Bolnički kapaciteti skoro su pa popunjeni.
Uz porast broja oboljelih od koronavirusa, povećava se i broj pacijenata na bolničkom liječenju. Situacija je zabrinjavajuća.
Koliko je stanje teško, govore i zvanični podaci prema kojima je na području ovog kantona od oko 300 aktivnih slučajeva, skoro trećina na bolničkom liječenju.
“Imamo ponovo veliki broj zaraženih bolesnika sa teškim kliničkim slikama, respiratorij skoro do posljednjeg mjesta popunjen, izolatorij se puni, svaki dan s teškim slikama”, upozorava dr. Minela Sivro Zekiri, infektolog u JU Bolnica Travnik.
Koronavirus se uvukao i u institucije,pa je tako u jeku trećeg vala pandemije pozitivan šef Kriznog štaba i ministar zdravstva SBK, a od posljedica zaraze oporavlja se i direktor Kantonalnog zavoda za javno zdravstvo, inače jedini epidemiolog na ovom području, javila je federalna.ba.