Obrad Kisić: Sjećanje na 9. septembar – Dan oslobođenja Općine Bugojno
9. septembar za mnoge Bugojance, koji pamte vrijeme do 1991. godine, ovo je datum podsjećanja na nekadašnje obilježavanje Dana oslobođenja Općine Bugojno. Niz godina, nakon Drugog svjetskog rata, ovaj dan se proslavljao kao najveći općinski praznik.
Bilo je to vrijeme kada se Bugojno imalo čime pohvaliti. Privreda je bila u stalnom usponu, broj zaposlenih je sve više rastao, da bi 1988.godine premašio cifru od 17000. Paralelno su se razvijali obrazovanje, kultura, sport i druge životne oblasti. Bugojno je u to vrijeme bilo mjesto ugodnog življenja, u kojem lokalno stanovništvo nije imalo, za razliku od danas, nekih većih egzistencijalnih i socijalnih problema. Većina mladih, po okončanju studija, vraćala se u Bugojno, dok su iz drugih krajeva bivše zemlje stizali stručnjaci raznih profila.
U takvoj atmosferi Dan oslobođenja Općine Bugojno svečano se proslavljao. Deset osoba koje su se istaknule svojim radom i dale doprinos razvoju lokalne zajednice bile su nagrađene plaketom, tada najvećim općinskim priznanjem. Tokom svake proslave bila bi upriličena svečanost otvaranja nekog novog proizvodnog pogona, ustanove ili infrastrukturnog objekta. Tako je, između ostalog, u povodu obilježavanja Dana oslobođenja Općine Bugojno 1975. godine u funkciju pušten tranzitni put prema Kupresu i Donjem Vakufu, a otvorena je i tada novoizgrađena škola „9. septembar“ (sadašnja Treća osnovna škola). Godinu dana kasnije svečano su u rad pušteni reflektori na stadionu „Mladost“, dok je 1978. godine, u krugu preduzeća „Mlinpek“ otvorena nova pekara.
Proslavu Dana oslobođenja Bugojna redovno je pratio bogat kulturno- umjetnički program, a ponekad bi neka od manifestacija imala veći nivo od općinskog. Sportska takmičenja su bila u znaku osnovaca i srednjoškolaca, ali i nezaobilaznih radničko – sportskih igara. Često bi se praznik znao uveličati gostovanjem nekog od renomiranih nogometnih, rukometnih ili košarkaških klubova, te simultankom nekog šahovskog velemajstora.
Sredinom osamdesetih godina prošlog stoljeća lokalna vlast je donijela odluku da, ubuduće, Dan oslobođenja Općine Bugojno bude 25. august, kao datum prvog oslobođenja Bugojna iz 1943. godine. Prethodni datum proslave bio je vezan za 9. septembar 1944. godine, drugo i konačno oslobođenje Bugojna u Drugom svjetskom ratu.
Promjena termina nije imala nikakav utjecaj na formu obilježavanja Dana oslobođenja Općine Bugojno. I dalje se svečano slavilo, uz prezentiranje uspješnih rezultata na privrednom i drugim poljima. Bugojno je tada bilo među 10 vodećih općina u bivšoj državi koje su imale najveći nacionalni dohodak ostvaren po glavi stanovnika, na šta su njegovi građani bili posebno ponosni.
Obrad Kisić