Objavljena prognoza za period od novembra do januara: Polarni vrtlog donosi zahlađenje
Danas na sjeveru Bosne i po kotlinama u centralnim i istočnim područjima prijepodne magla i niska oblačnost. Tokom dana, smanjenje oblačnosti i sunčanije. U Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab sjevernog i sjeveroistočnog smjera, a u Hercegovini na momente i pojačan.
Jutarnja temperatura zraka većinom između 4 i 10, na jugu zemlje do 13, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 16 i 21, na jugu zemlje do 24 stepena.
U Bugojnu magla i niska oblačnost prijepodne. Tokom dana sunčanije. Jutarnja temperatura oko 5, a najviša dnevna temperatura zraka oko 18 stepeni, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.
Prognoza za naredne dane
U petak na sjeveru Bosne i po kotlinama u centralnim i istočnim područjima dio prijepodneva se očekuje magla ili niska oblačnost. U većem dijelu zemlje će preovladavati pretežno sunčano vrijeme. Vjetar slab istočnog i sjeveroistočnog smjera.
Jutarnja temperatura zraka većinom između 4 i 10, na jugu zemlje do 12, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 16 i 21, na jugu zemlje do 24 stepena.
U subotu na sjeveru Bosne i po kotlinama u centralnim i istočnim područjima dio prijepodneva se očekuje magla ili niska oblačnost. U većem dijelu zemlje će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. U poslijepodnevnim i večernjim satima se očekuje naoblačenje sa sjevera u Bosni i sjeveru Hercegovine. Ponegdje u planinskim područjima može pasti i malo kiše. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog smjera.
Jutarnja temperatura zraka većinom između 4 i 10, na jugu zemlje do 12, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 15 i 19, na jugu zemlje do 23 stepena.
U nedjelju umjereno oblačno vrijeme i nešto sunčanije na jugu. U kotlinskim dijelovima moguća je magla ili niska oblačnost. Jutarnja temperatura zraka većinom između 2 i 8, na jugu zemlje do 11, a najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 12 i 18 stepeni.
Najava polarnog vrtloga
Dolaskom hladnijeg dijela godine sve se više pažnje posvećuje prirodnim pojavama koje utječu na naše vremenske prilike. Među njima je i polarni vrtlog.
Hrvatski meteorološki zavod (DHMZ) donio je objašnjenje polarnog vrtloga, uz prognozu za naredne dane i očekivanja za sezonu koja je pred nama.
Šta je polarni vrtlog
Polarni vrtlog ili polarna depresija je područje niskog pritiska zraka velikih razmjera s ciklonalnim kruženjem u višoj atmosferi, sa središtem obično u polarnom području.
Tokom hladnog dijela godine, zbog izraženijih razlika u temperaturi između hladnih polarnih i toplih ekvatorijalnih područja, dolazi do jačanja zapadnog strujanja srednjih visina, što posljedično dovodi i do jačanja vrtloga.
Tokom hladnog dijela godine, zbog izraženijih razlika u temperaturi između hladnih polarnih i toplih ekvatorijalnih područja, dolazi do jačanja zapadnog strujanja srednjih visina, što posljedično dovodi i do jačanja vrtloga.
U slučaju kad strujanje u polarnom vrtlogu oslabi ili se prekine, stvore se uslovi u kojima se hladan zrak počinje spuštati u umjerene geografske širine. Ova pojava utječe na vrijeme na cijeloj sjevernoj polutci, ponekad više na Sjevernu Ameriku, a ponekad na Evropu i Aziju.
Ona nije neuobičajena, događa se gotovo svake zime, moguće čak i više puta, s varirajućim intenzitetom. Dakle, radi se o prirodnom zahladnjenju, odnosno promjeni zračne mase nad našim područjem.
Stiže hladan zrak
Za vikend dotok hladnog zraka sa sjeveroistoka, pritom će zapuhati umjeren, ponegdje i jak sjeveroistočni i sjeverni vjetar.
Stoga će u nedjelju danju biti osjetno svježije, a u ponedjeljak ujutro u unutrašnjosti vjerojatan je mraz pri tlu.
Prognoza za novembar – januar
U sljedeća tri mjeseca očekuje se s velikom vjerovatnošću da će srednja sezonska temperatura biti uglavnom viša od prosječne. Pritom je umjerena vjerovatnost za ukupnu sezonsku količinu oborine oko prosječne.
Iako se očekuje uglavnom toplije vrijeme od prosjeka, to ne znači da neće biti razdoblja s temperaturom nižom od prosječne. Isto vrijedi i za oborinu. Uprkos očekivanoj prosječnoj količini oborine, ne znači da neće biti razdoblja s manjkom ili viškom padavina.