Novi rokovi i skuplja žalba na javne nabavke: Kako će izmjene Zakona odvratiti profesionalne žalitelje, gube li pošteni
Izmjene Zakona o javnim nabavkama, usvojene prošli mjesec u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, trebaju, kako je istaknuto, znatno smanjiti mogućnost manipulacija žalbama nakon masovne pojave takozvanih profesionalnih žalitelja.
S obzirom na to da je pravo žalbe zagarantirano i ne smije biti ukinuto, od Agencije za javne nabavke Bosne i Hercegovine zatražili smo pojašnjenja šta je tačno promijenjeno u Zakonu, šta će sada biti u praksi i kako će to što je promijenjeno spriječiti manipulacije.
Upit smo poslali kada su izmjene Zakona usvojene prošli mjesec, odgovor je stigao nakon više od mjesec dana.
Prva promjena odnosi se na to da naknada za pokretanje žalbe mora biti uplaćena mnogo ranije nego što je to dosad bio slučaj, a bez uplaćene naknade žalba ne može biti uzeta u razmatranje.
– Dok je dosadašnjim Zakonom postojala obaveza da se naknada za pokretanje žalbenog postupka uplati tek pred Uredom za razmatranje žalbi, kao drugostepenim organom, ovim izmjenama i dopunama je uvedena obaveza uplaćivanja naknade žalbenog postupka pred ugovornim organom kao prvostepenim organom.
Šta to značajno mijenja? Uplaćivanje naknade pred prvostepenim organom umjesto drugostepenim treba smanjiti broj žalbi čiji je cilj izigravanje smisla pravne zaštite u javnim nabavkama i njene zloupotrebe, a ne ozbiljno ukazivanje na određene nepravilnosti u procesima javne nabavke – ističu iz Agencije za javne nabavke BiH.
Ukoliko u roku za izjavljivanje žalbe ne bude dostavljen dokaz o plaćenoj naknadi u iznosu koji je određen Zakonom, takvu žalbu će ugovorni organ odbaciti kao neurednu bez pozivanja žalitelja na dopunu.
– U dosadašnjoj praksi, Ured za razmatranje žalbi je pozivao žalioca da upotpuni žalbu u roku od tri dana od dana prijema zahtjeva za dopunu – dodaju u Agenciji.
Ponovo su ukazali da je problem “profesionalnih žalitelja” u prethodnom periodu doživio eskalaciju, te da je Agencija prikupila informacije, saznanja i dokaze da “profesionalni žalitelji” serijskim izjavljivanjem žalbi kod različitih ugovornih organa, na različite postupke i predmete nabavki, nemaju za cilj ispravke eventualnih grešaka i dobijanje ugovora već im je cilj da uspore postupak javne nabavke ili ostvare novčanu korist kroz naplatu troškova za punomoćnika / advokata.
Nadalje, kada su u pitanju promjene u Zakonu koje su prošli mjesec stupile na snagu, povećan je iznos naknada za žalbu za otprilike 50 posto.
– Naprimjer, žalitelj je dužan platiti naknadu od 750 KM za procijenjenu vrijednost javne nabavke od 50.000 do 80.000 KM, umjesto dosadašnjih 500 KM. Najveći iznos naknade je 15.000 KM, umjesto 10.000 KM, kada je vrijednost nabavke devet miliona KM. Povećanje naknada bi takoder trebalo smanjiti ili odbiti profesionalne žalitelje zbog čijih su se žalbi dosad nepravedno i neopravdano odlagali i odugovlačili postupci – navode iz Agencije za javne nabavke.
Izmjenama Zakona je drugačije uređen i povrat naknade za žalbu.
– U slučaju osnovane ili djelimično osnovane žalbe, ali i u slučaju neuredne žalbe, za koju se naknadno utvrdi da je naknada uplaćena, ugovorni organ u roku sedam dana od dana donošenja odluke po žalbi dostavlja dokumentaciju Uredu za razmatranje žalbi radi pokretanja postupka povrata naknade – dodaju u Agenciji.
I konačno, drugačije se računa rok za žalbu.
– Novim izmjenama i dopunama Zakona je uređeno da se rok za žalbu na tendersku dokumentaciju računa od momenta objave tenderske dokumentacije, a ne od dana preuzimanja tenderske dokumentacije, kako je dosad bilo.
Očekuje se da će i ova izmjena utjecati na sprečavanje manipulacije s rokovima za žalbu jer su dosad ponuđači preuzimali tendersku dokumentaciju na dan otvaranja ponuda i izjavljivali žalbu neposredno prije otvaranja ponuda, čime su opstruirali čin otvaranja ponuda kao i cijeli postupak javne nabavke – pojasnili su iz Agencije za javne nabavke, koja je, navode, sačinila i objavila uputstvo o praktičnoj primjeni izmjena Zakona “uviđajući potrebu osiguranja nesmetanog prava na žalbu i pravnu zaštitu u postupcima javnih nabavki”.
Faktor.ba