Neradna nedjelja zbog manjka radnika
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na inicijativu Federalnog ministarstva trgovine donijela ključan korak u regulaciji trgovinskih aktivnosti donoseći Prijedlog zakona o unutrašnjoj trgovini, koji predviđa neradnu nedjelju za određene djelatnosti.
Kako je istaknuto u saopštenju Vlade FBiH, novi zakonski okvir donosi niz važnih promjena, prilagođavajući domaće zakonodavstvo evropskim direktivama. Time se Federacija BiH približava praksama mnogih evropskih zemalja koje su već regulisale radno vrijeme u trgovinskom sektoru s posebnim naglaskom na prava radnika i balans između poslovnog i privatnog života.
“Ovim zakonom, između ostalog, uređuju se uslovi i način obavljanja trgovine i trgovinskih usluga, te oblici trgovine, kao i način formiranja i isticanja cijena. Novim zakonom se dodatno uređuju postupanja i obaveze trgovaca, a na potpuniji način uređuju se i pitanja od značaja za potrošače (odobravanje popusta, prodaja sa sniženom cijenom). Uvodi se i savremena nomenklatura te klasifikacija oblika i načina trgovine, kao i novi instituti (posebne tržišne institucije i slično), a s ciljem razvoja tržišne konkurencije i ravnopravnosti trgovaca. Uređuje se i trgovačka evidencija, praćenje trgovine i tržišta, zaštita potrošača, zatim zabrana ograničenja trgovine i privremene mjere ograničenja trgovine, kao i radno vrijeme u djelatnosti trgovine”, saopštavaju u Programu Vlade FBiH.
U saopštenju se dodatno navodi da novi zakon precizno uređuje radno vrijeme prodajnih objekata, unutar ograničenja od maksimalno 90 sati sedmično. Ova odredba omogućava trgovcima fleksibilnost u prilagođavanju radnog vremena prema potrebama potrošača i dinamici tržišta, ali uz jasno definisane granice koje osiguravaju da se prava radnika ne narušavaju.
“Ove odredbe o radnom vremenu ne primjenjuju se na cvjećare, pekare, suvenirnice, objekte tradicionalnih i starih obrta, kao ni na prodajne objekte koji su unutar ili su sastavni dio željezničkih i autobusnih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, groblja i specijaliziranih prodavnica vezanih za prodaju na grobljima. Ne primjenjuju se ni na otkup primarnih poljoprivrednih proizvoda, prodaju vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima, stolovima i u boksovima na tržnicama i izvan tržnica na malo, kao ni prigodnu prodaju u sklopu sajmova, priredbi i izložbi, zatim putem elektronskih prodavnica, automata, kao i prodaju u proizvodnim objektima porodičnih poljoprivrednih gazdinstava. Također, propisano je da radno vrijeme dragstora traje od ponoći do 24 sata svaki dan”, navode u Programu Vlade FBiH.
Zakon pokušava prilagoditi regulaciju potrebama tržišta i različitih oblika trgovine u okviru domaćeg zakonodavstva.