
Džamija u Odžaku kod Bugojna
Džamija u Odžaku spada među najstarije džamije na području Bugojna. Napravljena je vjerovatno u prvoj polovini XVIII stoljeća. Gradili su je plemići iz porodica Rustempašić i Sulejmanpašić.
Jedna od najstarijih džamija na području Medžlisa IZ Bugojno je džamija u Odžaku koja je napravljena u prvoj polovini XVIII stoljeća. Najvjerovatnije da su plemići iz porodica Rustempašić i Sulejmanpašić obezbijedili sredstva za izgradnju džamije koja je sagrađena u centru Odžaka. Zemljište su uvakufili članovi porodice Sulejmanpašić.
Stara džamija je služila za potrebe muslimana ovog kraja sve do 1966. godine. Uz džamiju je sagrađena munara sa jednim šerefom, visoka 27 metara. Vrhovni islamsko starješinstvo u SFRJ je 7. aprila 1966. godine odobrilo gradnju nove džamije dimenzija 10×10 metara. U haremu džamije sagrađena je nova zgrada sa abdesthanom, gasulhanom i mektebskom učionicom.
Dugogodišnji imam s početka XX stoljeća bio je Mustafa ef. Merdžanić (rođen 1876. u Fojnici, umro u Odžaku 1966. godine). Ulogu imama od 1960. godine nastavio je njegov sin Idriz ef. Merdžanić. Iz počasti prema svojim imamima mještani Odžaka su ih ukopali u haremu džamije.
Početkom 1970-ih godina imam je bio Abdulah ef. Kubat iz Kaknja. Muharem ef. Delić iz Vinca u Odžaku je bio imam od 1980. do 1988. godine. U Odžaku je 2012. godine bio imam Muradif ef. Šljivo iz Pšenika kod Jajca. Od 2012. godine u Odžaku imam je bio Bajazid ef. Skopljaković do 2018., Uzeir Mlivo od 2019. do 2020., Muhamed ef. Fejzić (2020.), a od septembra 2020. godine Meho ef. Kulaš.