
Do kada ćemo “ganjati papire” u BiH: Digitalizacija je i dalje samo daleki san
Iz zgrade u zgradu, od jednog do drugog šaltera. Svima dobro poznat scenarij kada želimo podnijeti neki zahtjev ili ipak podići potrebnu dokumentaciju. Digitalizacija je za sada samo daleki san i riječ navedena u Strategijama koje se ne provode.
Tome se nadaju i u Općini Centar. Do kraja ove godine najavljuju konkretne korake.
“Krenuli smo u proces nabavke digitalnih elektronskih potpisa za ovlaštene osobe iz općine, za pomoćnike načelnika i načelnika i za one osobe koje mogu vršiti potpisivanje iz nadležnosti službi kojima rukovode. Svjesni smo da ćemo u početku imati problema, ali smo spremni za e-upravu”, navela je Envera Pandžić, PR Općine Centar Sarajevo.
Niži nivoi vlasti tako u praksi imaju više sluha za digitalizaciju javne uprave. Viši nivoi koče proces, navode iz USAID-a.
“Nažalost imamo i korake unazad. Ono što nas je jako razočaralo jeste to što Vijeće ministara BiH nije bilo spremno da usvoji sve neophodno za e-potpis tako da su napravili korak koji ne ide u pravcu interesa svih građana”, istakla je Courtney Chubb, direktorica Misije USAID-a u BiH.
Problem je dugogodišnji. Pitanje jedinstvene baze elektronskih podataka kamen je spoticanja, a takva baza preduslov je za e-potpise.
“Jedan zakon je donesen 2006. pa je zastario. On je predviđao centralno certifikacioni tijelo na nivou BiH. Kada se krenulo u implementaciji zapelo je oko pitanja gdje će biti centralno tijelo i onda su iz Republike Srpske rekli: to je prenos nadležnosti”, pojasnio je Dragan Ćuzulan, koordinator za reformu javne uprave.
Interes građana i olakšavanje njihove svakodnevnice donosioci odluka ne uzimaju kao svoju nadležnost. Reforma javne uprave odavno se postavlja pred Bosnu i Hercegovinu i jedan je od prioriteta ulaska u EU za koju su, barem deklarativno, sve političke stranke.
“Naše vlasti su takve da su opredijeljene za EU, reforme, ali kada dođe do konkretnih poteza koji ugrožavaju monopol vlasti onda traže razloge zašto da ne idu u određenu reformu”, dodao je Ćuzulan.
Do takvih reformi, građanima ostaje samo strpljenje i čekanje u nepreglednim redovima, kao i slušanje dobro poznate rečenice: “Fali jedan papir”.