Dan roze trake obilježen u Bugojnu
U organizaciji Udruženja oboljelih i liječenih od tumora “DONNA” Bugojno na Centralnom gradskom trgu kod u Bugojnu održana je manifestacija “Dan roze trake” koja je posvećena prevenciji i ranom otkrivanju raka dojke.
Aktivistkinje Donne građanima su dijeljenjem i obilježavanjem vrpci podizale svijest o važnosti ranog otkrivanja raka dojke, animiranju žena, podizanju svijesti o redovitim pregledima i značaju pravovremenog otkrivanja bolesti. Roza vrpca postala je simbol širom svijeta za rak dojke i mjesec oktobar borbe protiv raka dojke.
Roza vrpca podsjeća na važnost ranog otkrivanja raka dojke i znak je sudjelovanja, solidarnosti i podrške svim oboljelima od ove opake bolesti.
Dan roza trake humanitarna je akcija čiji je glavni cilj upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke, jer se 90 % oboljelih žena može izliječiti ako se bolest otkrije u početnom stadiju. Želimo skrenuti pažnju na važnost prevencije, samopregleda i pregleda, a u cilju ranog otkrivanja karcinoma dojke, a ovom prilikom bi istakla da je u JU Bolnica za plućne bolesti i TBC u Travniku na Onkološkom odjelu počeo sa radom Onkološki konzilij, što je velika olakšica za onkološke pacijente. Tokom oktobra smo imali niz aktivnosti, kojima smo obilježili mjesec borbe protiv raka dojke te se ovom prilikom zahvaljujem svima koji podržavaju naš rad – rekla je Nihada Hadžić, predsjednica Udruženja oboljelih i liječenih od tumora “DONNA” Bugojno.
Obilježavanje i dijeljenje roza vrpci je i globalni pokušaj da se poveća svijest o raku dojke i podsjeti žene, ali i muškarce, o važnosti ranog otkrivanja. Prevencija je ključna u borbi protiv raka dojke, jer rak dojke ima visok postotak izlječenja ukoliko se otkrije u početnom stadiju.
Rak dojke čini jednu četvrtinu svih malignih oboljenja kod žena. Najveći broj oboljelih žena je u dobi 60 -79 godina, potom 50-59, 65-69, a javlja se i u 20-im godinama. Rak dojke je najčešći uzrok smrti žena od malignih bolesti i najčešći pojedinačni uzrok smrti žena u FBiH, iza moždanog udara i bolesti srca. Uprkos napretku dijagnostike i terapije, broj umrlih raste zbog otkrivanja bolesti u uznapredovalim stadijima. Rak dojke se kod velikog broja pacijentica još uvijek otkriva vrlo kasno, u zadnjim stadijima, kada tretman vrlo često nije nimalo uspješan. Zato je i broj umrlih od ove bolesti tako visok. Međutim, pokazalo se da je ovo karcinom koji se može na vrijeme otkriti i vrlo uspješno liječiti ako se otkrije u prvim stadijima bolesti. Zato se radi skrining na rak dojke i pokazalo se da je obolijevanje za 25 do 30% smanjeno.
Jedini način smanjenja smrtnosti, poboljšanja kvaliteta života oboljelih i njihovih porodica, kao i podizanje svijesti o potrebi aktivne brige građana za svoje zdravlje, usvajanje zdravog stila života, reduciranje štetnih navika, zdravstvena edukacija i skrining program za rano otkrivanja raka dojke. Ankete su pokazale da preko 70% žena nije dovoljno informirano o raku dojke.