Bugojanske fontane i česme
U Bugojnu u posljednjih pola stoljeća svjedočimo povećenom broju fontana, hajr česmi, česmi koji krase našu sredinu… Nastojaćemo da to dodatno afirmišemo i približimo posjetiteljima Info portala Bug.ba.
Hajr česma (hair – dobro, česma – tur. ozidan i uređen izvor iz kojeg voda teče kroz cijev u mlazu) je vrsta javnih voda. U bosanskoj tradiciji ostalo je mišljenje da je veliki sevap iza sebe ostaviti neki hajr (dobro). Najčešće su to bile javne vode, česme koje su predstavljale jedan vid trajnog dobra. Sve ovo ima svoje utemeljenje i u općoj islamskoj tradiciji i nauci.
Hajr česme, česme i fontane se izgrađuju u središtu parkova, ulica, trgova, uz putnu komunikaciju, na središtu sela, na određenim izvorima, koje svakodnevno posjećuje veliki broj građana, služe svim posjetiocima ili prolaznicima gdje se može osvježiti vodom sa česme i pročitati posvetu koja ima svoju poruku. Svjedočimo da sve veći broj građana koji organizovano ili pojedinačno čine dobra djela, sa namjerom, nijjetom ostavljaju budućim generacijama da ih koriste.
Običaj je da se na hajr česme napiše ime onog ko ih je sagradio, pred čiju dušu se česma podiže, kao i godina njene izgradnje. Posljednjih godina organizovano u gradu i po mjesnim zajednicama grade se hajr česme posvećene u znak sjećanja na šehide i poginule borce.
U ranijem periodu postojao je u narodu isticani Bugojanski sebilj, u ambijentu kakav je bio, prepušten zubu vremena koji je uklonjen sedamdestih godina prošlog stoljeća. Sebilj (turski: sebil) je arapska riječ koja znači “put”, ali kao termin označava dobrotvornu, vrlo staru instituciju, fontanu posebnog oblika na trgovima, na kojoj je sebiljdžija tasom zahvatao vodu iz korita i besplatno napajao žedne. Sebilj je drvena fontana urađena u pseudo-otomanskom stilu.
Sa posebnom zanimacijom bilježimo aktivnost Elhana i Mehrida Omerinovića koji u prikladnoj tehnici na drvetu rade slike fontana, hajr česmi i česmi.